Şimdi ÜCRETSİZ kayıt olun,
üye önerilerimizi hemen inceleyin!

 
 

Kişisel bilgileriniz kesinlikle gizli tutulur.

 
Üyelik ve Gizlilik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.

Manisa Evlilik Sitesi

Manisa Evlilik Sitesi – Şehzadeler şehrinde sultanlara layık bir evlilik töreni

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde bulunan Manisa ilimiz, ovası ve üzümü ile meşhurdur. İl toprakları doğudan Uşak ve Kütahya, kuzeyden Balıkesir, güneyden Aydın, güneydoğudan Denizli, güneybatı ve batıdan İzmir illeri ile çevrilidir. Osmanlı zamanından şehzadeler şehri olarak tanınan ve üzümün anavatanı olarak bilinen bir şehirdir. Yemyeşil tabiatı ve mesir macunu da ünlüdür. Manisa’nın ilçeleri 15 tane olmak üzere şunlardır: Ahmetli, Akhisar, Alaşehir, Demirci, Gölmarmara, Gördes, Kırkağaç, Köprübaşı, Kula, Salihli, Sarıgöl, Saruhanlı, Selendi, Soma ve Turgutlu.

Manisa’nın tarihçesine bakıldığında bu yörenin Milattan önce 3000’li yıllara kadar gittiğini görmekteyiz. Tantalis ve Magnesiası gibi isimlerle anıldığı bilinmektedir. Ele geçirilen buluntulara göre Manisa ve çevresi Hitit, Aka, Frig, Lidya, Roma ve Bizans medeniyetlerince yerleşim yeri olmuştur. Daha sonraki yıllarda Saruhan ve Osmanlı hükümdarlığı egemen olmuştur.

Manisa Evlilik Sitesi - Yöresel lezzetleriyle damaklarda iz bırakan yemekler

Manisa’nın yöresel tatları meşhurdur. Et ve süt ürünleri başta gelmek üzere, Manisa mutfağı sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenmeyle dikkat çekmektedir. Zeytinyağlı yemekler ise her sofrada yerini almaktadır. Manisa kebabı, enginar dolması, semizotu, börülce ve tatlılardan mantar tatlısı sevilerek tüketilen gıdalardandır.

Manisa, şehzadelerin yaşadığı bir şehir olarak anılmaktadır. Osmanlı’nın güzel mimarisi ve yaşam eserlerinin genişçe yer aldığı bu ilimizde evlilik hayalleri de buna göre şekillenmektedir. Düğünler şölen havasında ve coşkulu geçmektedir. Evlilik için adım atan genç çift en güzel gelinlik ve damatlık içinde sultanlar edasıyla düğünlerinde misafirlerini ağırlamaktadır.

Son Makaleler