Şimdi ÜCRETSİZ kayıt olun,
üye önerilerimizi hemen inceleyin!

 
 

Kişisel bilgileriniz kesinlikle gizli tutulur.

 
Üyelik ve Gizlilik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.

Kişilik testleri

Kişilik testleri - İlişkilerimiz sadece bir kişilik testleri mi ibaret?

Kişilik testleri yapmanın farklı şekilleri ve ortamları var. Kişilik testleri kelimesini duyduğumuzda muhtemelen ilk aklımıza gelen, Cosmopolitan, Elle gibi aylık bayan dergilerin hemen hemen her sayısında karşımıza çıkan testlerdir. Bu testleri çözmemizin motivasyonu genelde, sevgilimiz veya eşimizle ne kadar uyumlu olduğumuzu merak etmemiz veya romantik bir his içerisinde ne kadar muhteşem bir çift olduğumuzun teyidini almaktır. Fakat çoğu zaman bu testler pek tatmin edici olmaz çünkü ya test sonuçları bölümünde okuduğumuz açıklamalar çok genel tutulur ya da cevap olarak seçebileceğimiz şıklardan, daha testi bitirmeden hangi cevapların nasıl bir sonuca bağlanacağını anlarız. Dolayısıyla genelde bu tip bir kişilik testleri eğlenceli zaman geçirmekten başka bir şeye yaramaz. Özellikle Türkiye için yeni ve farklı bir kişilik testleri şekli, sanal ortamda eş bulma veya evlilik sitesine üye olurken yaptığımız kişilik testleri dir.

Kişilik testleri - Birçok profesyonel kuruluş tarafından insanların iç dünyalarını ve insanlarla ilişkilerini değerlendirmek için kullanılır

Bu kişilik testleri, site ciddi bir platform olduğu takdirde çok daha detaylı olur ve genelde psikoloji, sosyoloji gibi bilim dallarında uzun senelere dayanan araştırmalar sonucunda elde edilen veriler baz alınarak hazırlanır. Sonuç olarak ayrıntılı bir kişilik analizi ve profili elde edilmesini sağlarlar. Peki günlük hayatımızda ilişkimiz içerisinde veya karşı cinsten biriyle yeni tanıştığımızda bu insanı tanımak ve anlayabilmek adına yaptığımız konuşmalar ve gösterdiğimiz davranışlar da bir anlamda kişilik testleri değil mi? Acaba aşık olduğumuzda sergilediğimiz davranışlarımız, düşündüğümüz kadar romantik olmayıp, bir anlamda hiç bitmeyen, bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde karşımızdaki insana uyguladığımız bir partner testten fazlası değil midir…?

Son Makaleler