Şimdi ÜCRETSİZ kayıt olun,
üye önerilerimizi hemen inceleyin!

 
 

Kişisel bilgileriniz kesinlikle gizli tutulur.

 
Üyelik ve Gizlilik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.

Diyarbakır Evlilik Sitesi

Diyarbakır Evlilik Sitesi – Evlilik döneminde ananelere daha çok yer verilmektedir

Diyarbakır ilimizde evlilik serüveni başlarken aileler örf ve adetlerin ışığında yol almak için özel bir gayret göstermektedirler. Ülkemizin diğer illerine nazaran Diyarbakır’da ananeler daha çok önemsenmektedir. Evlilik ile tüm hazırlıklar en ince detayına kadar hazırlanır. Aileler ise bu görevi bir sorumluluk olarak algılar ve gururla yerine getirmeye çalışırlar. Aileler için en büyük mutluluklardan biri evlilik çağına gelmiş çocuklarını evlendirmektir, onlara anlı şanlı bir düğün yapmaktır.

Diyarbakır Evlilik Sitesi - Aileler evlilik hazırlıklarını büyük bir incelikle yaparlar

Aileler kızlarına daha küçük yaşta evlilikle ilgili hazırlık yapmalarını anlatırlar. Öyle ki kız çocukları küçük yaştan itibaren çeyizlerini düzmeye başlarlar. Düğün öncesi ise çeyiz misafirlere ve ailelere müzede sunulan bir sergi edasıyla sunulur. Düğün öncesi hamam kutlamaları ise adetler arasında yer almaktadır. Düğünlerde ise eğlence doruk noktadır. Zengin halk oyunlarıyla düğünler renklenir.

Bunlardan en çok bilinen halk oyunları arasında Halay, Harani, Esmer, Lorke ve Dello vardır. Halk oyunlarına davul ve zurna eşlik eder ve gece boyunca yöreye özgü özel folklor giysileriyle gençler marifetlerini sergiler. Diyarbakır’da iyi bilinen bir başka adet ise, gelinin damat evinin önünde testi kırmasıdır. Ardından gelin önüne serilen postun üzerinden atlayarak geçer ve damatla birlikte eve girerler. Dualar ve iyi dilekler eşliğinde gelin ve damat yeni yuvalarına uğurlanırlar.

Son Makaleler