Şimdi ÜCRETSİZ kayıt olun,
üye önerilerimizi hemen inceleyin!

 
 

Kişisel bilgileriniz kesinlikle gizli tutulur.

 
Üyelik ve Gizlilik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.

Denizli Evlilik Sitesi

Denizli Evlilik Sitesi – Evlilik ve ilkçağlardan bugüne Denizli yöresi

Denizli, Anadolu Yarımadasının güneybatı, Ege Bölgesinin doğusunda yer almaktadır. Ege, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri arasında geçit durumundadır. Doğudan Burdur, Afyon, batıdan Aydın, Manisa, kuzeyden Uşak, güneyden Muğla illeri ile komşudur. Denizli Ege Bölgesinde yer aldığı halde, iklim olarak Ege Bölgesi’nin iklimini tamamen görmez. İl genel olarak yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer.

Denizli Evlilik Sitesi - Sıcak ve kurak bir şehrin tarihçesi

Eski adı "Ladik" ya da "Lazik" olan Denizli’de yerleşim M.Ö. 4000 yıllarında başlamıştır. İlkçağlarda ise Beycesultan Höyüğü, Denizli yöresinin ilk ve en önemli yerleşim yeri olmuştur. Denizli ile Türklerin ilişkisi 1070 yıllarında başlamıştır ve 1206-1207 yıllarında tamamen Türk hâkimiyetine girmiştir. 1391 yılında Denizli ilk defa Osmanlı topraklarına katılmıştır. Denizli, Osmanlı yönetimine geçtikten sonra yöre halkının büyük bir kısmı kırsal kesimlerde yaşamaya devam etmişlerdir. Kırsal kesimin büyük bir bölümü aşiretler halinde göçebe olarak yaşamaktaydılar.

Kentin yerleşik insanı ise esnaf loncalarına bağlı olarak ticaretle meşgul olmuşlardır. Denizli horozları ile ünlüdür ve günümüzde en çok dünyada eşi olmayan travertenlere sahip olan Pamukkale ile büyük sayıda turist çekmektedir. Denizli modern bir şehirdir fakat geleneklerin özelliklere evlilik gibi önemli kutlamalarda yaşatıldığı bir şehirdir. Örneğin düğün günü gelin alındıktan sonra gelin mutlaka düğün yapılmadan önce çınar meydanı denilen yere götürülür. Eğer yeterli vakit bulunursa birçok gelin Pamukkale’ye kadar gider. Denizli’de yatsı güveysi denilen bir başka adet daha vardır. Yöre halkı genelde bu âdeti de yerine getirir.

Son Makaleler