Şimdi ÜCRETSİZ kayıt olun,
üye önerilerimizi hemen inceleyin!

 
 

Kişisel bilgileriniz kesinlikle gizli tutulur.

 
Üyelik ve Gizlilik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum.

Çorum Evlilik Sitesi

Çorum Evlilik Sitesi – Yerli Anadolu kültürünün egemenliği devam ettiriliyor

Toprak sanayisi ve makina imalat sanayisi çok gelişmiş bir ilimiz olan Çorum, Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Doğuda Amasya, güneyde Yozgat, batıda Çankırı, kuzeyde Sinop, kuzeydoğuda Samsun ve güneybatıda Kırıkkale ile çevrilidir. Tarihi araştırmalar neticesinde Paleolitik ve Neolitik çağlara dair Çorum’da yerleşim olduğu tespit edilmiştir. Çorum ve çevresi daha sonra Hitit, Frig, Kimmer, Med, Pers, Galat, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişmend, Moğol, Ertena, Kadı Burhanettin ve Osmanlı hâkimiyetine girmiştir. Uzun yıllar boyu çeşitli uygarlıkların gelip geçtiği bir yer olmasına rağmen Çorum yerli Anadolu kültür geleneğini devam ettiren illerin başında gelmektedir.

Çorum Evlilik Sitesi - Hem Avrupa'da hem de yurt içinde ilgi uyandıran bir kent tarihi

Bu nedenle olsa gerek, Çorum ilimiz 1830’lu tarihlerden beri hem Avrupalı gezginlerin hem de birçok yerli ve yabancı bilim adamlarının büyük ilgisini çekmiştir. Çorum yöre halkı bu kültürel zenginliğinin farkında ve bunu günlük yaşamlarında, özel günlerde, bayramlarda, evlilik törenlerinde ve matemlerinde en ince ayrıntısına kadar uygulamaktalar. Çorum’da yetişen çocuklar ise daha küçükken geleneksel adetlerin varlığını hissederek büyürler. Bu şekilde nesilden nesillere Anadolu kültürü devam ettirilecektir.

Yeni evli çiftler hayatlarını yine kendi büyüklerinden gördükleri gibi yaşamaya gayret etmekteler. Evlilik müessesinde herkes kendi dilediği gibi hayatına şekil verme yetkisine sahip olsa da eskilerdeki gizemi ve güzelliği kendi hayatlarına, kendi yuvalarına taşımayı ihmal etmemekteler. Geçmiş sadece bir tatlı anı olarak değil devam eden, günlük yaşantıda daima yer bulan bir yaşam tarzı olmaktadır.

Son Makaleler